Parea, chusty plażowe, sarongi

Wyjście na plażę wiąże się przede wszystkim z koniecznością założenia kąpielówek lub kostiumu kąpielowego, które to odgrywają kluczową rolę w modzie plażowej. Niemniej jednak, równie istotne, co one są damskie damskie stroje plażowe, takie jak zwiewne sukienki i tuniki, a także wszelkiego rodzaju dodatki do stroju kąpielowego, które osłonią nas przed zimnym wiatrem podczas spaceru brzegiem morza czy nawet przed wścibskimi spojrzeniami innych plażowiczów. Lekka chusta przewiązana na biodrach lub na poziomie piersi, to niby tak niewiele, ale efekt robi wrażenie zwłaszcza, gdy zostanie ona związana w przemyślany sposób.

PAREO, to nazwa tradycyjnej spódnicy damskiej noszonej przez kobiety na Tahiti, która stała się inspiracją do powstania parea znanego nam obecnie, a więc dużej chusty w kształcie kwadratu lub prostokąta wykonanej z przewiewnej tkaniny, będącej częścią damskiego stroju plażowego. Istnieje wiele technik wiązania pareo, dzięki którym może przybrać ono formę spódniczki, spódnicy, bluzeczki, sukienki  „bez ramion”, wiązanej wokół szyi lub na jednym ramieniu. Więcej możliwości daje użycie dwóch chust i/lub spinki.

SARONG, to również rodzaj tradycyjnej spódnicy upinanej z jednego płata tkaniny zwanej sorong (stąd nazwa spódnicy) aczkolwiek, noszonej zarówno przez kobiety jak i mężczyzn na Malajach (Azja). Cecha charakterystyczną takiej spódnicy jest właśnie sorong, będący tkaniną bawełnianą, fakturowaną, przetykaną srebrnymi i złotymi nićmi. Płat materiału w kształcie prostokąta formuje się na biodrach, a właściwie drapuje i fałduje, a następnie spina klamrą. Spódnica powinna sięgać do kostek.

Równie popularne, co parea i sarongi są zwykłe chusty w kształcie trójkąta bądź wąskiego, ale długiego pasa. Mogą mieć one przeróżne zastosowanie. Najczęściej jednak spoczywają na kobiecych biodrach bądź też ramionach. Nierzadko zwykło się też traktować je jako nakrycie głowy. Chusta upięta na głowie jak turban wgląda naprawdę bardzo efektownie, a przy tym dodaje uroku i przykuwa uwagę. Niemniej jednak, również zwyczajnie przewiązana wokół głowy stanowi fantastyczny element zdobniczy, a oprócz tego chroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.